Mirësevini në faqen e Besëlidhjes. Për të bashkëpunuar me ne ose për informacion. Kontakt: info@ksbeselidhja.com

Java 22: Kamaza - Besëlidhja 1-2. Lezhjanët nuk i ndahen kryesueseve!

Kamza është mposh tur 1-2 në shtëpi nga Besëlidhja, që për të tretën herë këtë sezon u merr pikët e plota. Miqtë vazhdojnë me fitoret, duke mos iu ndarë kryesuesve. 

Sa i përket kronikës së lojës, ajo ka qenë e pasur nga të dyja skuadrat. Mirëpo, që në minutën e 10-të, lezhjan- ët dalin në avantazh me anë të Dibrës, i cili gjuan me kokë, duke e mposhtur portierin Ujka. Më pas, në të 14-ën është Paplekaj, që godet me kokë, afër pikës së penalltisë, por Bejte tregon aftësitë, duke mos lejuar prekjen e rrjetës.

Në minutën e 33-të, Klejdi Dibra, lojtari më aktiv dhe më i rrezikshëm i lezhjanëve, tregon aftësitë e tij të shkëlqyera individuale, duke vepruar mirë nga e majta, fut një top në zonë te Bajiç, i cili gjuan direkt në portë, grushton fillimisht portieri Ujka. Topi rikthehet përsëri te Bajiç, i cili këtë herë gjuan bukur, duke tundur rrjetën. Pas këtij momenti, duket se gjithçka është zgjidhur nga miqtë. Mirëpo, kamzalinjtë nuk pajtohen me rezultatin dhe hidhen në sulm. Në të 36-tën, në ndërhyrje në mesfushë të Erkoçeviçit ndaj tij, Koleci i nervozuar e shtyn me dorë atë dhe gjyqtari i akordon direkt kartonin e kuq për veprimin e pahijshëm.

Kështu, Kamza detyrohet të luajë me 10 lojtarë. Pas këtij momenti, loja e lezhjanëve bëhet më e rrezikshme, pasi krijohen hapësira dhe Malo tre herë, në minutat 43, 44, 45, edhe pse ka pasur raste të pastra, nuk ka mundur të shënojë. Siç duket, duke qenë kamzali ka treguar “mëshirë” ndaj ish-ekipit. Fraksioni i dytë është më i bukur për Kamzën, sidomos pas futjes në fushë të mesfushorit Imer Zuna, i cili gjallëron lojën e vendësve. Është pikërisht ky lojtar që në të 61-ën me mjaft mjeshtëri, ka goditur nga rreth 35 metra, një gjuajtje të lirë, duke e çuar drejt e në rrjetë.

Në të 64-ën tronditet porta e kamzalinjve, ku Juljan Malo, gjuan nga 20 metra, godet traversën. Në të 68-ën Erkoçeviç dëmton kaviljen dhe për gati 30 sekonda qëndron i shtrirë në fushë, por loja nuk ndërpritet. Më pas, kryesori Greca thërret mjekun dhe, pas mjekimit, ai është zëvendësuar me Kullin. Deri në fund asgjë nuk ndryshon.

KAMZA – BESËLIDHJA 1-2
GOLAT: Zuna 61′ / Dibra 10′, Bajiç 33′
KAMZA: Ujka, Brahimllari,Gjoni, Gjonaj, Boçi, Paplekaj(Zuna 52′), Koleci, Lame(Zaja 85′), Ymeraj, Mehmeti (Patushi 56′), Blloku. Trajner: Ylber Zani
BESËLIDHJA: Bejte, Shytani,Dibra, Jakupi, Semina, Hoxha,Djordeviç (Gjokeja 46′),Marashi, Erkoçeviç (Kulli 68′), Malo (Muçollari 91′), Bajiç. Trajner: Ritvan Kulli
GJYQTARË: S.Greca,M.Qose, E.Dyrmishi (Lushnjë);
KARTONË TË VERDHË: Lame 75′/ Hoxha 60′, Dibra 77′, Malo 81′
KARTON I KUQ: Koleci 36′
DELEGAT: Denis Bastari (Tiranë)
VËZHGUES: Plorent Kotherja (Tiranë)
 

Java 21: Besëlidhja - Besa 3-1- Lezhjanët nuk falin në shtëpi

Besëlidhja nuk ka falur në shtëpi, tek sa ka mundur Besën me rezultatin 3-1. Lezhjanët me tri pikët e marra dje ruajnë hapin e pretendentëve, teksa dihet se synimi i tyre është ngjitja në Kategorinë Superiore.

Loja ka nisur mjaft e fortë, ku të dyja skuadrat kërkonin të shënonin sa më shpejt. Mirëpo, ishin vendësit ata që e kontrolluan më mirë topin, duke dalë të parët në avantazh. Kështu, në të 5-ën, Besëlidhja fiton një goditje dënimi nga e majta e sulmit të saj dhe ekzekutimi i besohet Erkoçeviçit, i cili godet fort, duke mposhtur portierin Dajsinani. Delir te lezhjanët, të cilët nuk i ndalin sulmet e tyre në kërkim të dyfishimit të rezultatit.

Në minutën e 11-të, Gjorgjeviç pason mjaft bukur nga e majta e sulmit te Malo, por ky i fundit edhe pse ishte fare pranë portës kavajase nuk mundi të shënojë. Sulmet e Besëlidhjes janë të njëpasnjëshme, por sulmuesi shtatlartë, Kosta Bajiç, edhe pse në pozicione mjaft të favorshme, humbet disa raste të pastra shënimi. Pas ndonjë sulmi sporadik që mbyllej pa shkelur në zonën e Besëlidhjes, në të 42-ën Perja sulmon nga qendra dhe në hyrje të zonës vendëse, fiton një goditje dënimi, por shpërdorohet. Pavarësisht rasteve, kjo pjesë nuk do të dhurojë më gola. Që në nisje të 45 minutave të dyta, trajneri Sinella bën tri zëvendësimet, duke rifreskuar skuadrën.

Në të 50-ën serbi Kosta Bajiç humbet një tjetër mundësi të artë, teksa i vetëm me portierin Dajsinani ia “dhuron” topin në dorë. Mirëpo në të 51-ën, Bajiç do të bëhet sërish protagonist, ku pas një krosi të Turkajt nga këndi, serbi dyfishon rezultatin. Presioni i lezhjanëve ndaj portës kavajase është shumë i madh dhe në të 58-ën, Hoxha i gjendur në pozicion gjuan nga larg duke e trefishuar rezultatin. Në të 68-ën miqtë “zgjohen”, duke hedhur në sulm në kërkim të ngushtimit të rezultatit. Ndërkaq, lezhjanët që nga minuta e 75-të detyrohen të luajnë me 10 futbollistë, pasi mesfushori Bekim Erkoçeviç dëmtohet dhe për arsye se ishin bërë që të tria ndërrimet nuk mundi të zëvendë- sohej. Sulmet e kavajasve janë të njëpasnjëshme dhe në të 88- ën Sallaku pas një sulmi nga e majta arrin të shënojë golin e nderit për të tijtë.

BESËLIDHJA - BESA 3-1
GOLAT: Erkoçeviç 5′, Bajiç 51′, Hoxha 58′ / Sallaku 88′
Besëlidhja: Bejte (Rexhepi 69′), Shytani, Jakupi, Semina, Hoxha, Gjorgjeviç, Marashi (Kulli 55′), Erkoçeviç, Malo (Përgjini 65′), Bajiç. Trajner: R.Kulli
BESA: Dajsinani (Çela 46′), Perja, Dimo, Hoxha, Boriçi, Leka, Salaku, Lushkja (Çoka 46′), Duro, Nuri, Çelhaka (Kullolli 46′). Trajner: B.Sinella
GJYQTARË: S.Greca, E.Malo, M.Qose (Tiranë);
KARTON I VERDHË: Leka 43′
DELEGAT: Denis Bastari;
VËZHGUES: Kastriot Hysi (Tiranë)
 

Java 20: Kastrioti - Besëlidhja 1-0. Vjen humbja e parë për këtë vit!

Lezhjanët munden në Krujë nga Kastrioti vendës dhe zbresin në vendin e 3-të. Por, situata në skuadër nuk duket e qetë. Ridvan Kulli duket se nuk do të jetë më trajner i skuadrës, por ka bërë të ditur se do të mbetet sërish pjesë e stafit edhe nëse nuk do të jetë në rolin e teknikut. Pas humbjes në Krujë, gjërat vështirësohen më shumë për lezhjanët.
   

Java 19: Besëlidhja - Ada 6-0. Në Lezhë luhet tenis!

Besëlidhja ka shkatërruar dje Adën me goleadën 6-0. Në minutën e 14-të futbollistët e Besëlidhjes sulmojnë nga e djathta dhe, pas një krosi të dhënë në qendër nga Gjorgjeviç, topi kalon te Malo, që ky i fundit pason për Jakupin, i cili nuk e pati të vështirë ta dërgonte në rrjetë. Pas pësimit të golit, velipojakët përpiqen për t’u riorganizuar, por që në start sulmet e tyre thyhen nga vendësit. Në minutën e 29-të vendësit hidhen në sulm nga e majta në kërkim të dyfishimit të rezultatit.

Manuka, sapo i afrohet zonës nga e majta e sulmit lëshon një top në të djathtë për Gjorgjeviçin, i cili nuk gabon. Në të 32-n minutë, Gjorgjeviç sulmon me shpejtësi nga e djathta, duke lëshuar një kros në qendër te Malo, por ky i fundit gabon në çastet e fundit në goditjen me kokë duke e nxjerrë topin jashtë kuadratit të portës velipojake. Pas disa rasteve të humbura, vjen edhe goli i tretë i vendësve, ku pas një krosimi në goditje dënimi, topi kontrollohet nga Erkoçeviç, që e lëshon te Malo dhe ku i fundit i jep një asist të shkëlqyer me kokë mbrojtësit serb Bojan Ushumoviç, që trefishon rezultatin. Me këtë gol të serbit mbyllet edhe fraksioni i parë.

E njëjta tablo edhe fillimi i pjesës së dytë. Në minutën e 58-të, Besëlidhja organizohet në sulm nga e djathta, duke u spostuar drejt qendrës me anë të Erkoçeviçit. Ky i jep një top Malos fare pranë portës, por ky i fundit tregohet i pavëmendshëm duke i dhënë mundësi Demit që ta kontrollonte topin. Në të 64-n Besëlidhja fiton një goditje dënimi, e cila ekzekutohet nga Shytani, dhe Manuka fare pranë portës nuk fal duke e dërguar sërish topin në rrjetë.

Vetëm në të 71′ zgjohen disi miqtë velipojakë, duke iu afruar portës së Bejtes me anë të Arivajt, i cili gjuan pa u futur në zonën vendëse. Në minutën 73 Manuka sulmon nga e majta dhe pason për Gjorgjeviçin. Ky, pasi shmangu një mbrojtës velipojak, topin e lëshon drejt Malos, i cili pa problem e dërgon në rrjetë. Edhe në minutën e 76-të Besëlidhja sulmon rrezikshëm nga qendra, duke u spostuar në të majtë dhe Malo shënon dopietën e tij dhe të gjashtin për Besëlidhjen pas një topi të ardhur nga e majta e sulmit. Me dopietën e Malos mbyllet i gjithë takimi, duke i dhënë Besëlidhjes një fitore shumë të thellë.

BESËLIDHJA - ADA 6-0
GOLAT: Jakupi 14′, Gjorgjeviç 30′, Ushumoviç 45+1′, Mamuka 64′, Malo 73′, 76′
BESËLIDHJA: Bejte, Shytani, Jakupi, Ushumoviç (Përgjini 62′), Semina, Manuka (Turkaj75′), Dibra, Hoxha, Gjorgjeviç,Erkoçeviç (Nekaj 65′), Mamlo.
Trajner: Ritvan Kulli
ADA: Demi, Thorja, B.Çokaj,Ibraj, Murati, Marku (Mesi 46′),Arrivaj, Hoxha (D. Çokaj 50′),Skutina, Pepaj, Ferhati(Proda 70′).
Trajner: Kreshnik Krepi
GJYQTARË: S.Greca, E.Malo,M.Qose, R.Zeneli (Lushnjë)
Delegat: Denis Bastari (Tiranë)
VËZHGUES: Kastriot Hysi
(Tiranë)
KARTONË TË VERDHË: Jakupi69′/Cokaj 43′, Thorja 64′, Ferhati53′, Cokaj 69′
   

Java 18: Mamurrasi - Besëlidhja 0-1. Hoxha hakmerret!

Besëlidhja i dha leksion Mamurrasit, duke u hakmarrë kështu dhe duke i kthyer reston e fazë së parë dhe tashmë ekipi i Kullit është më afër kreut të tabelës. Goli për miqtë ka ardhur pas një gjuajtjeje të rreptë të Hoxhës nga rreth 20-22-m . 

Përpjekjet e skuadrës së Bardhit për të balancuar shifrat kanë rezultuar përgjatë gjithë takimit, mirëpo si sulmuesit Tanushi dhe Fonseka, ashtu edhe futbollistët e tjerë vendas, nuk ia kanë dalë të gjejnë rrugën e rrjetës. Ndeshja ka nisur me ritëm. Sinjalin e parë të rrezikshëm e japin vendasit teksa në minutën e tretë ndërmarrin një aksion me disa pasime në krahun e djathtë. Pinto, ka krosuar në zonë aty ku Fonseka me kokë ka goditur shumë pranë shtyllës pingule në të djathtë të portierit Bejte. Më pas janë miqtë të cilët shfaqen në afërsi të zonës së Mamurrasit . Bajiç ka provuar në hyrje të zonës, por topi i goditur prej tij kalon paksa jashtë kuadratit. Pas rastit të shpërdoruar të Tanushit, janë futbollistët e Besëlidhjes që në minutën e 20′ shënojnë një gol, i cili për vijrojtësin Mahmutaj është jashtë loje. Gjithsesi Besëlidhja do të arrijë të zhbllokojë rezultatin pikërisht në minutën në 32′. Nga thellësia ka ardhur Hoxha teksa me një gjuajtje të fortë nga jashtë zone, ka mposhtur portierin Bytyçi, 0-1. Goli i disavantazhit duket se i ka zgjuar lojtarët vendas. Për minuta të tëra luhet në gjysmëfushën mike teksa në të 41′, Mamurrasi i pati të gjitha mundësitë për të shënuar golin e barazimit me anë të Tanushit.

Pjesa e dytë – Vendasit futen në fushë mjaft të karikuar. Kur pritej që Mamurrasi të realizonte golin e barazimit, falë epërsisë, ka ardhur edhe goditja e dytë. Këtë herë skuadra e Bardhit ndëshkohet me karton të kuq. Ishte minuta e 72′ kur kavajasi Mihani, ka ndërhyrë me takat lart ndaj Manukës, duke marrë menjëherë kartonin që e largon nga fusha. Në këto kushte vështirësia e vendasve shtohet por gjithsesi Mamurrasi mbetet përpara. Fonseka në një ditë jo të mirë sportive, nuk arrin të thyejë dot Bejten, ndërkohë që rastet për të janë të panumërt. Lëvizjet nga stoli të teknikut Bardhi, duket se e rrisin ritmin e vendasve, por miqtë të kthyer totalisht prapa i thyejnë aksionet e Mamurrasit. Në fund ka festë për miqtë të cilët në këtë takim janë mbështetur nga një numër i konsiderueshëm tifozësh.

Mamurrasi – Besëlidhja 0-1
Shënues: Hoxha 32′
Mamurrasi: Bytyçi, Kastrati, Alencheu, Sulollari, Ramadani (Karapici 70′), Allmeta (Mancaku 32′), Mihani, Tushe (Lima 74′), Pinto, Tanushi, Fonseka. Tr.: S.Bardhi.
Besëlidhja: Bejte, Shytani, Jakupi, Usumoviç, Semina, Manuka, Hoxha, Dibra, Dordeviç (Turkaj 90′), Marashi (Kulli 77′), Bajiç (Malo 71′). Tr.: R.Kulli.
Kartona: Allmeta, Tushe / Marashi, Bajiç, Dibra, Shytani, Usumoviç.
Karton i kuq: Mihani.
Gjyqtarë: E. Jorgji, A.Mahmutaj, E.Sinani (Elbasan)
   

Back To Top