Mirësevini në faqen e Besëlidhjes. Për të bashkëpunuar me ne ose për informacion. Kontakt: info@ksbeselidhja.com

Bardhi: kundërshtari u mbyll në mbrojtje për 90 minuta!

Pas ndeshjes së djeshme, trajneri i Besëlidhjes, Sinan Bardhi u shpreh: “Skuadra kundërshtare kishte ardhur për një barazim, ndaj aplikoi një lojë të mbyllur dhe me vonesa. Kjo bëri që ne të mos kishim mundësi që të depërtonim në zonën kundërshtare. Dihet se skuadrat udhëtuese gjithmonë japin 100% të mundësive për të marrë një barazim. Pas vonesave që u aplikuan pjesën e parë, pjesën e dytë lojën e zhvendosëm për rreth 45 minuta në gjysmëfushën e kundërshtarit dhe duke aplikuar presingun erdhi dhe goli në fund të takimit. Që para fillimit të takimit u kam thënë lojtarëve se ne na intereson tripikëshi jo golavarazhi. Ne duam që skuadrën ta çojmë në Superiore”, përfundon prononcimin e tij, tekniku i skuadrës lezhjane, Bardhi.
   

Java 1: Besëlidhja - Burreli 1:0. Vendos Jakupi në minutat shtesë

Besëlidhja e nis mirë kampionatin e këtij viti. Lezhjanët kanë arritur të fitojnë 1-0 në ndeshjen premierë që kanë luajtur në fushën e tyre ndaj Burrelit. 

Të besuarit e Bardhit kanë vuajtur shumë në takimin e djeshëm dhe e kanë shënuar golin e fitores vetëm në minutën e parë shtesë. Për rreth 20 minuta, miqtë nga Burreli kanë luajtur me dhjetë lojtarë, pasi Bruka është ndëshkuar me karton të kuq, për shkak se goditi kundërshtarin duke krijuar një moment tensioni në fushën e lojës. Loja ka nisur e qetë nga të dyja skuadrat, por shumë shpejt miqtë matjanë kanë tentuar në disa raste. Në minutën e 10- të, Besëlidhja organizon një sulm me anë të Marashit, por nuk arrijnë të finalizojë, pasi ndërhyn mbrojtja matjane. Pas 15 minutash, loja zhvendoset në gjysmëfushën lezhjane dhe në një moment Rapo provon të gjuajë nga jashtë zone, por topi del jashtë. Në të 24-n, Gruda ekzekuton një faull afër zonës matjane, por topi përplaset në mur dhe nuk përbën rrezik.

Pas minutës së 25-të loja ndizet dhe kontrollohet nga Besëlidhja duke sulmuar në kërkim të golit. Pas këtij rasti, deri në minutën e 32-të, loja zhvendoset përsëri në mesfushë duke e zbehur sfidën deri në mërzi për tifozërinë. Në minutën e 37-të, Bruka në hyrje të zonës lezhjane gjuan duke e detyruar Rexhepin që ta nxjerrë topin në goditje këndi. Në të 40-n, Marashi i gjendur përballë portës matjane humbet një rast të mirë. Edhe në pjesën e dytë, lezhjanët janë më kërkues. Në një moment, vendësit organizojnë një sulm, po një nga futbollistët vendës pengohet në hyrje të zonës. Ekzekutimin e goditjes së dënimit e merr përsipër Gruda, por goditja e tij pritet nga Xhixha.

Në minutën e 73-të ka një kundërsulm të Besëlidhjes që ndalet nga Bruka në hyrje të zonës me një ndërhyrje të ashpër. Në këtë moment krijohet tension mes lojtarëve të të dyja skuadrave që përplasen me njëri-tjetrin. Arbitri i nxjerr kartonin e kuq Brukës së miqve që protestoi shumë ashpër ndaj arbitrit. Matjanët mbeten me 10 futbollistë, por trajneri Vladimir Gjoni arrin që ta rreshtojë skuadrën mirë. Pas këtij momenti, lezhjanët shtojnë forcat në sulm. Në minutën e 86-të, Mehja sulmon nga e djathta, kroson në zonë, por Puka nuk arrin në kohë. Në të 90-n, Besëlidhja organizohet duke sulmuar fuqishëm deri në zonën mike, por mbrojtësit e nxjerrin topin në goditje këndi. Krosi nga flamuri shfrytëzohet me mbrojtësin Jakupi, i cili godet me kokë dhe shënon. Shpërthen festa në Lezhë, në një kohë që tifozët, të cilët ishin rreth 1500, në shkallët e stadiumit nisin festën. Nuk ka më kohë dhe gjithçka përfundon me fitoren e Besëlidhjes 1-0.

Besëlidhja - Burreli 1:0
Shënues: Jakupi 91′
Besëlidhja: Rexhepi, Shytani, Jakupi, Dibra, Baçi, Gjorgjeviç (Mehja 58′), Muçollari, Gruda (Lini 62′), Gjokeja, Marashi (Puka 82′), Malo. Trajner: S.Bardhi
Burreli: Xhixha, Kaloshi, Mellugja, Qëndro, Met’hasani, Rapo, Bruka, Hyseni (Markaj 72′), Mata (Tema 92′), Pirani, Sala. Trajner: V.Gjoni
Kartonë të verdhë: Gruda 48′/ Mata 76′, Markaj 78′
Karton i kuq: Bruka 73′
Gjyqtarë: K.Shahini, F.Elezi, D.Demiragu (Durrës)
 

Këtë të shtunë do të nisë më në fund Kampionati i Kategorisë së Parë

Më në fund, Kategoria e Parë dhe e Dytë do të nisin këtë fundjavë. Pasi dy herë shtyrjes së të Parës dhe një herë të së Dytës, Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur dje që këto liga të startojnë të shtunën dhe të dielën. Vendimi është marrë nga Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së. Megjithatë, KE ka vendosur sanksione për klubet, të cilët nuk kanë shlyer ende detyrimet vjetore pranë federatës. Fillimisht klubet duhet të depozitojnë gjysmën e shumës që detyrohen në arkën e institucionit të futbollit brenda kësaj jave dhe, më pas, pjesën tjetër ta shlyejnë deri më 31 dhjetor të këtij viti. Nëse nuk depozitojnë në arkën e FSHF-së as gjysmën e detyrimeve brenda javës, atëherë klubet do ta humbasin ndeshjen në tavolinë. Ndërkaq, federata ka kërkuar nga të gjitha klubet pjesëmarrëse garancinë e policisë që merr përsipër sigurinë për mbarëvajtjen e ndeshjeve gjatë të gjithë kampionatit.

Vendimet - “Sot (dje), në Federatën Shqiptare të Futbollit, nën drejtimin e presidentit Armand Duka, është mbledhur Komiteti Ekzekutiv, që mori disa vendime të rëndësishme. Në lidhje me kampionatet kombëtare të Kategorisë së Parë dhe të Dytë, Komiteti Ekzekutiv vendosi: Kategoria e Parë dhe Kategoria e Dytë do të fillojnë aktivitetin këtë fundjavë. Ekipet që nuk kanë shlyer detyrimet financiare, brenda javës duhet të derdhin në FSHF 50% të detyrimeve që kanë për edicionin 2014-2015. Për pjesën e mbetur të detyrimeve do të bëjnë një aktmarrëveshje me FSHF për t’i likuiduar më 31 dhjetor 2014. Nëse brenda javës klubet pjesëmarrëse nuk likuidojnë 50% të detyrimeve, klubet debitore humbin ndeshjen në tavolinë. Sa i takon infrastrukturës, të gjitha klubet duhet të sjellin brenda javës në FSHF garancinë e policisë për të marrë përsipër mbarëvajtjen e të gjithë aktivitetit. Në të kundërt, duhet të sjellin marrëveshje me një nga stadiumet e tjera, të miratuara nga Policia e Shtetit. Në fundjavë fillon edhe kampionati kombëtar U-17 dhe U-19, Kategoria e Parë. Brenda javës, të gjitha ekipet duhet të shlyejnë detyrimet e sezonit 2014-2015. Nëse nuk i shlyejnë ato, klubet debitore e humbin ndeshjen në tavolinë”, thuhet në vendimet e djeshme të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së. Kampionati i Kategorisë së Parë do të nisë të shtunën, ndërsa ai i së Dytës të dielën.
 

Shtyhet përsëri Kampionati i Kategorisë së Parë!

Federata Shqiptare e Futbollit, njofton klubet, opinionin publik dhe mediat, se Kampionati Kombëtar i Kategorisë së Parë dhe të Dytë, nuk do të fillojnë në këtë fundjavë. Shtyrja e këtyre aktiviteteve për një afat të pacaktuar (përfshihet edhe Kupa e Shqipërisë), është kryer për disa arësye:

- Policia e Shtetit, nuk merr përsipër që të mbulojë me shërbimet e saj disa ndeshje kampionati, në stadiume të caktuara.
- Dokumentacioni i paraqitur nga klubet nuk ka qenë i plotë dhe i detajuar, konform rregullores së FSHF.
- Klubet vazhdojnë të mos plotësojnë detyrimet financiare, pa të cilat është e pamundur të fillojë aktiviteti sportiv.

Institucioni i futbolli shqiptar, duke njohur përgjegjësitë që ka për organizmin e eventeve dhe marrëdhëniet me klubet, i bën thirrje këtyre të fundit që të plotësojnë të gjithë detyrimet që kanë brenda afateve të përcaktuara. FSHF, kërkon nga ana e Policisë së Shtetit, që të njohë përgjegjësitë e saj zyrtare dhe të sigurojë rendin në stadiume. Pa garancinë e saj, s’mund të ketë zhvillim normal të aktiviteteve. Shfaqjet e dhunës të shfaqura deri më tani në stadiumet shqiptare, nuk mund të evitohen pa praninë e forcave të rendit dhe ndërhyrjen energjike të policisë. FSHF është e hapur, për të bashkërenduar një plan masash me Policinë e Shtetit për të përballuar denjësisht zhvillimin normal të aktiviteteve futbollistike.
   

Muçollari: Ky grup bind, ngjitemi në Superligë

Mesfushori Elton Muçollari në një bisedë për “Panorama Sport” ka treguar mundësitë reale që ka Besëlidhja këtë sezon për t’u ngjitur në Superiore. “Ka rreth një muaj që po stërvitem me Besëlidhjen dhe shoh një grup futbollistësh që bindin, nga të gjitha pikëpamjet. Nisur nga kjo, them se do të jemi të suksesshëm sezonin e ri. Besëlidhja është një skuadër që veç e pasuron me vlera nga më të mirat futbollin elitar, pasi i ka dhënë provat kur militonte aty, ndaj jam i bindur se fundi i sezonit do të na gjejë duke festuar ngjitjen në Superiore. Sa i përket ndeshjes së parë, jam i bindur se do të marrim 3 pikët. Burreli është një skuadër që luan futboll, ndaj duhet të tregohemi të kujdesshëm”.
 
     

Back To Top